دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
 • معاونت آموزشی
 • گروه‌های آموزشی
 • پژوهش
 • اساتید
 • دانشجویان
 • کارکنان
 • روابط عمومی

برگزاری کارگاه ناولوژی در دانشکده طب ایرانی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۸ | 
کارگاه " ناولوژی" در زمینه تشخیص از روی شکم و ناف روز شنبه بیست و هفتم مهرماه 97 با تدریس استاد محلوجی کرمانشاهی و دکتر سلمانیان در دانشکده طب ایرانی برگزار شد.
چهارمین کارگاه هایپوتزیز در دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران توسط خانم دکتر سلمانیان با محور ناولوژی در تاریخ بیست و هشتم مهر ماه سال 1397 در سالن حکیم جرجانی با حضور شصت شرکت کننده از پزشکان عمومی، دانشجویان و اساتید طب ایرانی برگزار شد. در ابتدا آقای کامران محلوجی به معرفی کلیات هایپوتزیز ناولوژی که مبدع آن خانم دکتر سلمانیان است برای حضار پرداخت. سپس مبدع نظریه ناولوژی به تئوری خود را تشریح نمود تا فرصتی باشد برای اینکه شرکت کنندگان بتوانند نقد های خود را به این موضوع بیان نمایند.
کلیات موارد ذکر شده در این جلسه به طور خلاصه در ذیل آورده شده است:
 • معرفی تئوری و هیپوتز ارتباط فاشیا، استرس و ناف و ریشه‌یابی کلمه ناولوژی از لغت یونانی n‏avel  به معنی ناف
 • شرح مختصری از علایم استرس که نتیجه هماهنگی سیستمهای مختلف شامل hypothalamic-pituitary-adrenal(HPA) axis و renin-angiotensin-aldosterone و سیستم عصبی اتونوم است که همه در ارتباط با سیستم ایمنی بدن می باشند و علایم فیزیکی، روانی و رفتاری آن داده شد
 • تعریف فاسیا و لایه های مختلف فاسیا در بدن و ویژگی‌های ساختاری هر یک از این لایه‌ها
 • ذکر لایه های مختلف شکم
 • نکات لازم برای امادگی بیمار جهت معاینه شکم
 • توضیح نحوه انجام معاینه و شروع آن در درجه اول با نگاه، لمس سطحی و در انتها  لمس کمی عمیق تر
 • توجه به فاسیای linea alba  جهت یافتن اسپاسم فاسیا در موارد استرس حاد و توجه به نبض  در این ناحیه
در ادامه دکتر سلمانیان یافته های خود در هنگام معاینه شکم در موارد استرس که تازگی داشت را بیان کردند از جمله اسپاسم در فاسیای عرضی که از ناف عبور می‌کند و به صورت خطی عمیق و عرضی دیده می‌شود و با گذشت زمان  به سمت بالا به صورت منطقه نواری دیده می‌شود که به دلیل  چسبندگی فاسیا ی سطحی به پوست روی آن و تغییر قوام پوست منطقه درگیر ایجاد می‌گردد که ضخامت این باند می تواند تا حدی نشانگر زمان گذشته از استرس باشد و ونیز یافتن نقاط استرس به صورت نقاط ضربان دار، دردناک و یا اسپاسمیک در محدوده اطراف ناف می باشد. دکتر سلمانیان توضیح دادند که با معاینه تعداد زیادی از بیماران و سوال از آنان در مورد وقوع استرس و زمان آن متوجه رابطه بین این استرس‌ها و نقاط استرسی در معاینه شکم شدند و با ادامه بررسی ها متوجه شدند که با مشخص کردن این نقاط در اطراف ناف می توان پی برد که استرس ایجاد شده برای بیمار به چه تعداد و در چه زمان‌هایی بوده است. برای توضیح بیشتر وی گفت که اگر شکم را به شکل ساعت در نظر گرفته و به طور فرضی با مرکزیت ناف  دو خط عمود بر هم رسم کنیم  هر یک از این چهار منطقه ایجاد شده ربع دوره زندگی فرد را نشان می دهد به این صورت که از ساعت دوازده تا سه، ربع اول زندگی، از ساعت سه تا شش ربع دوم و از ساعت سه تا نه ربع سوم و از ساعت نه تا دوازده ربع چهارم زندگی است در معاینه اطراف ناف هر یک از نقاط استرس را که مشخص کردیم می‌توانیم حدود زمان استرس را با توجه به همین نکته مشخص نمائیم. دکتر سلمانیان با ذکر مثال توضیح داد که مثلا از فرد شصت ساله‌ای که استرسی در سی سالگی داشته، انتظار داریم که نقاط استرس وی را در ساعت شش پیدا کنیم.
بعد از این مطلب، نکته اصلی این هیپوتز توسط دکتر سلمانیان مطرح شد و آن این که بتدریج با افزایش سن نقاط استرس در روی شکم در جهت خلاف حرکت عقربه‌های ساعت، حرکت می کنند. یعنی بطور مثال در همان فرد موردمثال در نود سالگی، نقطه استرس فعلی وی در حدود ساعت چهار قرار می گیرد. این یافته‌ها موجب پیدایش این نظریه شد که فاسیا که در نتیجه استرس دچار اسپاسم شده و آن را به صورت های مختلف ضربان، درد و یا نقاط اسپاسمی نشان می‌دهد دارای یک بیو ریتم برای انتقال دادن پیام استرس در روی شکم می باشد. این بیوریتم موجب می‌شود که بیان کنیم در فاسیا نیز حافظه استرس باقی می ماند و جهت حرکت این ریتم در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت است.
در انتها این مساله مورد تاکید قرار گرفت که فاسیا بسیار موثرتر از آنچه که در مورد آن می‌دانیم می‌تواند در سلامت افراد نقش داشته باشد و شاید ریشه بسیاری از بیماری‌هایی که از نظر پزشکی تشخیصی برای ‌آنها وجود ندارد در  فاسیا  نهفته باشد. 
در ادامه کارگاهی هایپوتز دکتر غلامرضا کردافشاری متخصص طب ایرانی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به فرضیه "پزشکی مبتنی بر سازگاری بدن" که خود ایشان مبدع آن می‌باشد، اشاره کرد. دکتر کرد افشاری نگاه رایج به بیماری و مفهوم درمان را از محور عضو طبیعی و وضعیت بیماری به نقد کشید و اشاره کرد که می باید یک پزشکی جدید بر پایه توان همزیستی بدن انسان با توجه به شرایط بیماری بنیان گذاشت. به نظر می رسد نظریه دکتر کرد افشاری بر اساس پایان نامه مقطع دکترای تخصصی ایشان که در مورد طبیعت و قوه مدبره می‌باشد، بنا شده است. از نظر حکمای طب ایرانی، قوه مدبره نیرویی است که امور بدن را اداره و تدبیر می‌کند. بنابراین آنچه بدن را در نهایت حفظ می کند همین قوه مدبره است. کار پزشک در طب ایرانی کمک به قوه مدبره است برای حفظ  سلامتی و بازگرداندن آن به بدن بیمار. به عبارت دیگر سازگاری بدن با بیماری های مختلف عبارت است از توانایی بدن برای حل مشکلات خود. این امر گاهی موجب بازگشت سلامتی به عضو می گردد و گاهی موجب تطابق عضو با بیماری می شود. در وضعیت دوم ممکن است که عضو آسیب دیده کاملا حالت طبیعی پیدا ننماید اما عملکرد آن تا حد امکان اصلاح می گردد. در پایان نامه دکتر کردافشاری ده ها گزارش موردی از بیمارانی به ثبت رسیده است که بدن آن‌ها با به کارگیری قوه مدبره توانسته است شرایط سازگاری با بیماری را فراهم آورد. به نظر می رسد پزشکی مبتنی بر سازگاری بدن که در این جلسه به آن مختصرا اشاره شد، یک نوع مدیریت سلامت جدید است که می تواند پایه گذار یک سیستم مدیریت سلامت بدیع تلقی گردد. این احتمال وجود دارد که تئوری پزشکی مبتنی بر سازگاری بدن با تکیه بر تجارب گذشته در حوزه طب ایرانی و با به کارگیری دانش پزشکی روز ساختاری را معرفی نماید که بتوان بر پایه آن ظرفیت یک سبک مدیریت جدید را در حوزه مدیریت سلامت تحقق بخشید.

عکس و خبر: سیما کی‌خانی


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 85 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر